Deutsche Welle: DW-WORLD.DE - Gündem Dünya
Deutsche Welle: DW-WORLD.DE - Gündem Dünya
KSYÖ uzmanları Duma'da numune topladı
Samstag, 21. April 2018 DÜNYA
Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) uzmanlarının incelemelerde bulunmak üzere gittikleri Suriye'nin Duma kentinde numune topladıkları açıklandı.
ABD: Türkiye insan hakları sicili kötü ülkeler arasında
Samstag, 21. April 2018 DÜNYA
ABD Dışişleri Bakanlığı 2017 yılı insan hakları raporunu yayımladı. Bakanlık görevine vekâlet eden John Sullivan; Suriye, Myanmar, Türkiye ve Venezuela’yı insan hakları sicili kötü olan ülkeler arasında saydı.
Kuzey Kore'den tarihi karar: Nükleer denemeleri durduruyoruz
Samstag, 21. April 2018 DÜNYA
Kuzey Kore lideri Kim, bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm nükleer ve kıtalararası balistik füze denemelerini durdurma kararı aldı. Tarihi açıklama, Güney Kore ve ABD ile yapılacak görüşmelerin öncesinde geldi.
ABD'li senatörlerden Erdoğan'a Brunson mektubu
Freitag, 20. April 2018 DÜNYA
Yüz sandalyeli ABD Senatosu'nun 66 üyesi, Türkiye'deki tutuklu papaz Andrew Brunson'ın serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı.
Afrika ülkesi Svaziland adını değiştiriyor
Freitag, 20. April 2018 DÜNYA
Svaziland Kralı III. Mswati ülkesinin isminin, İngilizce "Switzerland" olan İsviçre ile karıştırıldığı için "eSvatini Krallığı" olarak değiştirdiğini açıkladı.
Esad Fransa'ya onur nişanını iade etti
Freitag, 20. April 2018 DÜNYA
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Fransa’nın geri almakla tehdit ettiği devlet nişanını, kendi isteğiyle iade etti. Esad, "ABD’nin kölesi olan bir ülkenin onur nişanını tutmayacağını" belirtti.
Rusya'dan beyin göçünü durdurma atağı
Freitag, 20. April 2018 DÜNYA
Yıllardan bu yana yüksek kalifiye elemanlar ya da olma yolundakiler Rusya’yı terk ediyor. Özellikle de Batı yönünde. Rusya bu kişileri ülkeye döndürmek için Russofobi argümanını da kullanarak yeniden atağa geçti.
İran'dan ABD'ye uyarı: Tepkimiz hoş olmaz
Freitag, 20. April 2018 DÜNYA
ABD ile İran arasında nükleer anlaşma gerginliği sürüyor. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin anlaşmadan çekilmesi durumunda "birçok seçenekleri" olduğunu söyledi.
Pentagon’dan kimyasal saldırı açıklaması
Donnerstag, 19. April 2018 DÜNYA
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye’de vurdukları askeri tesislerde klor ve sarin gazı olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı.
Ermenistan'daki Sarkisyan protestosunda onlarca gözaltı
Donnerstag, 19. April 2018 DÜNYA
Ermenistan’da eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın başbakan seçilmesini protesto etmek için başlayan gösteriler yedinci gününde de sürdü. Gösterilere katılan onlarca kişi gözaltına alındı.